5 psów uratowanych z pseudohodowli.

14 maja 2011 roku przedstawiciele Fundacji Niechciane i Zapomniane uratowali 5 psów z gospodarstwa pod Rawą Mazowiecką. Zwierzęta były w kondycji głodowej, służyły wyłącznie do „produkowania” szczeniąt.

Fundacja otrzymała informację, że na jednej z posesji w Sadkowicach przetrzymywane są w niechlujnych warunkach psy rasy Husky oraz owczarek niemiecki. Zwierzęta miałby być zamknięte w boksach, z których nie są wypuszczane, miały być karmione raz na kilka dni otrębami zalewanymi wodą.
Na miejscu wolontariusze zastali łącznie 7 psów. Tylko 2 z nich, przebywające na podwórku, nie miały oznak wygłodzenia. Pozostałe, zamknięte w małych boksach, były wręcz w kondycji głodowej. Miały zapadnięte boki, wyraźnie widoczne – mimo długiej sierści – żebra. Jedna z suk piskiem reagowała na dotyk, prawdopodobnie była ranna. W boksach panował bałagan, na podłogach zalegały grube warstwy odchodów, co świadczyło o tym, ze zwierzęta rzeczywiście nie były z boksów wypuszczane. Żaden z psów nie miał dostępu do wody, w boksach nie było również żadnego pożywienia. Przy wejściu do boksów stała beczka, w której znajdowały się otręby pszenne – co potwierdziło informację ze zgłoszenia, że właśnie otrębami psy były karmione. Przebywająca na miejscu żona właściciela psów nie była w stanie pokazać innej karmy przygotowanej dla zwierząt. Okazało się również, że żaden z psów nie miał aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.
W związku z zastałą sytuacją, fundacja postanowiła odebrać 5 zagłodzonych psów, gdyż dalsze ich przebywanie w tym miejscu zagrażało ich życiu. Na miejsce został wezwany patrol policji z Białej Rawskiej, pojawił się również technik kryminalistyki z KPP Rawa Mazowiecka. Sporządzono dokumentację zdjęciową a przedstawiciele złożyli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Na podstawie zapisów Ustawy o Ochronie Zwierząt, sprawcy grozi 1 rok więzienia.
Zwierzęta zostały przewiezione do kliniki weterynaryjnej Łodzi, gdzie zostaną dokładnie przebadane i będą przechodziły rekonwalescencję. Po pierwszym ważeniu okazało się, że psy w typie husky ważą od 8 do 12kg – powinny ok. 23-25 kg a owczarka 17kg – powinna ok. 30-35kg. Psy są bardzo nieufne w stosunku do ludzi ale nie są agresywne. Widać po nich, że nie miały częstych kontaktów z człowiekiem, całe swoje dotychczasowe życie spędziły w zamkniętym boksie. Były utrzymywane w celu ich rozmnażania i sprzedawania – jak poinformowała żona hodowcy, ostatni miot został sprzedany kilka tygodni temu. Jest to przykład kolejnej okrutnej pseudohodowli, nastawionej wyłącznie na zysk, nie dbającej nawet w najmniejszym stopniu o zwierzęta. Warto pamiętać o takich miejscach, kiedy chce się dokonać zakupu szczeniaka za kilkaset złotych.