Smutne psie oczy patrzące w naszą stronę zza ogrodzenia schroniska potrafią chwytać za serce. Nic zatem dziwnego, że wiele osób w przypływie ciepłych uczuć i rozczulenia decyduje się na przygarnięcie czworonoga. Warto jednak pamiętać, że adopcja psa ma sens tylko wtedy, gdy jest konsekwencją dobrze przemyślanej decyzji. Tylko w pełni świadoma i odpowiedzialna opieka nad psem stanowi gwarancję zapewnienia mu właściwych warunków życia.
Wiele osób decyduje się na adopcję psa w przypływie emocji. Gdy te już opadną, okazuje się, że nowy właściciel nie był świadom, jakie obowiązki na nim ciążą i z czym wiąże się opieka nad czworonogiem. A ta potrafi być wymagająca, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z psem, który wykazuje problemy behawioralne lub jest bardzo aktywny.
Aby takich nieprzemyślanych adopcji było jak najmniej, pokrótce wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając w schronisku czworonożnego przyjaciela. Istotna jest tutaj zarówno zgodność charakterów oraz trybu życia opiekuna i psa, jak i właściwe przygotowanie się oraz domu na przybycie podopiecznego.
Czy ten pies jest dla mnie?
Psy, podobnie jak ludzie, mogą się różnic pod wieloma względami. Są wśród nich domatorzy, którzy uwielbiają wylegiwać się na kanapie oraz osobniki aktywne, dla których normą są codzienne kilkunastokilometrowe spacery. To pierwsza i chyba najistotniejsza kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę, aby adopcja nie okazała się fiaskiem. Jeśli nie masz ochoty na długie spacery, a w niektórych przypadkach także biegi ze swoim pupilem, szukaj czworonogów spokojnych, które nie wykazują takich potrzeb.
Pamiętaj też, że pies przebywający w schronisku może mieć swoje przyzwyczajenia, które nabył w dotychczasowym życiu. Może to być efekt negatywnych doświadczeń, które zafundował mu człowiek lub inne, trudne do określenia czynniki. Przyjmując czworonoga pod swój dach, bierzemy go z całym bagażem doświadczeń, przyzwyczajeń, lęków, ale i zalet. Warto je poznać (oczywiście tak dalece, jak tylko jest to możliwe), zanim zdecydujemy się na jego adopcję.
Co będziesz jadł?
Opieka nad psem daje niepowtarzalną możliwość przebywania z istotą, która potrafi kochać miłością wielką i dozgonną. Zwłaszcza jeśli okaże się mu wielkie serce i zapewni dobre warunki. Jedno z najczęstszych pytań nowych opiekunów psów dotyczy żywienia. Mamy tu do wyboru: karmę suchą, karmę mokrą, dietę BARF oraz samodzielne gotowanie dla psa. W przypadku dwóch pierwszych opcji gotowe produkty można znaleźć na stronie
SklepZoologic.pl , BARF polega na podawaniu psu surowego mięsa, warzyw i owoców, natomiast samodzielne przygotowywanie psich posiłków wymaga zazwyczaj suplementacji. Wybór karmy często uzależnia się od dotychczasowego sposobu żywienia czworonoga. Można też skonsultować ją z pracownikami schroniska lub weterynarzem. Bezwzględnie jednak należy zwracać uwagę na skład karmy, którą oferujemy swojemu podopiecznemu.
Kontakt z weterynarzem
Adoptując psa w schronisku, nowy właściciel powinien zostać poinstruowany na temat obowiązujących szczepień oraz innych istotnych zaleceń, dotyczących zdrowia nowego podopiecznego. W praktyce wygląda to tak, że każdy właściciel ma obowiązek co roku zaszczepić psa na wściekliznę. Konieczne jest również szczepienie na choroby zakaźne. To szczepienie wykonuje się co dwa lata. W interesie właściciela oraz jego podopiecznego jest też systematyczne odrobaczanie psa, oraz stosowanie preparatów lub obroży przeciwko pchłom i kleszczom.
Pomimo licznych obowiązków, wielu właścicieli, którzy świadomie decydują się na adopcję, deklaruje, że decyzja była w 100% trafna, a podopieczny stał się ich wiernym towarzyszem i przyjacielem.