EuroMord 2012 – Konferencja przeciwko zabijaniu psów przed Euro 2012 na Ukrainie

Zapraszamy na konferencję prasową dotyczącą masowego mordowania bezdomnych zwierząt na Ukrainie. Mordowanie psów i kotów jest elementem  „sprzątania” miast przed współorganizowanymi  z  Polską mistrzostwami w piłce nożnej Euro 2012.

24.02.2011, godz. 13:00, Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie,
Plac Bankowy 3/5, sala 259, wejście B

Ukraińskie organizacje w poczuciu bezsilności wobec okrucieństwa na masową skalę zwróciły się do Polski jako współorganizatora Euro 2012 o pomoc w nakłonieniu ukraińskich władz do natychmiastowego zaprzestania bezsensownej rzezi.

Zwierzęta bezdomne – głównie psy – zabijane są z broni palnej na ulicach ukraińskich miast bądź trute substancjami powodującymi długą i bolesną śmierć. Ten los nie omija zwierząt wysterylizowanych będących pod opieką lokalnych społeczności a czasami nawet prywatnych psów, które czasowo przebywały bez opieki. Zabijane są zwierzęta  nie stwarzające żadnego zagrożenia dla ludzi.

W obecnych czasach istnieją bardziej cywilizowane metody walki z bezdomnością zwierząt kładące nacisk na likwidację jej przyczyn przez sterylizację czy znakowanie – są stosowane m.in. w Polsce. Ukraina  wybrała drogę przyśpieszonej likwidacji zwierząt, co jest rozwiązaniem nieetycznym, okrutnym, nieskutecznym i w dłuższej perspektywie droższym.

Na konferencji przewidziana jest prezentacja filmów, zdjęć oraz dokumentów ukazujących skalę i barbarzyństwo działań władz ukraińskich. Zaproszeni goście – siedmiu przedstawicieli ukraińskich organizacji przedstawią problem a po konferencji spotkają się z polskimi organizacjami by wspólnie zorganizować akcję mającą na celu zatrzymanie zabijania zwierząt.

Spotkanie jest organizowane przez grupę polskich fundacji i stowarzyszeń zajmujących się statutowo ochroną zwierząt, m.in. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Warszawie, Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt i Fundacja Niechciane i Zapomniane.

Konferencja zostanie poprowadzona przez Ewę Podolską a udział w niej potwierdziło wiele znanych osób, które chcą pomóc w nagłośnieniu sprawy i przyczynieniu się do rozwiązania problemu. Akcję popierają m.in. Agata Buzek, Joanna Krupa, Julia Pietrucha, Piotr Machalica. Po części oficjalnej, która zakończy się około godziny 14:00 przewidziane jest spotkanie robocze, na które zapraszamy wszystkie organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.