Konie w tragicznych warunkach

W dniu wczorajszym wspólnie z Pogotowiem dla Zwierząt z Trzcianki, dokonaliśmy interwencji w gospodarstwie na obrzeżach Konstantynowa Łódzkiego. Konie przebywały tam w warunkach rażącego niechlujstwa, były zaniedbane i nieleczone. Właściciel nie dokonywał podstawowych zabiegów, jak korekcja kopyt, leczenie urazów, odrobaczanie czy czyszczenie.

Mimo wcześniejszych upomnień i zaleceń nie poprawił warunków bytowania zwierząt, które zagrażały ich życiu i zdrowiu. Dla tego podjęliśmy decyzję o odebraniu 4 koni w najgorszym stanie. Dwa z nich z trudem się poruszają w skutek nieleczonego od wielu lat zwyrodnienia kopyt, młoda klacz ma poważny uraz tylnej nogi z powodu zbyt wczesnego zajeżdżania (w czasie interwencji pojawiła się osoba zamierzająca jeździć na kulawej klaczy).

Na terenie gospodarstwa panuje ogromny bałagan, pełno jest niebezpiecznych przedmiotów, porozrzucanych stalowych drutów, ostrych fragmentów blachy czy desek z wystającymi gwoździami, stanowiących niebezpieczeństwo urazów dla zwierząt. W pomieszczeniach, gdzie przebywały konie, zalega duża warstwa odchodów, w które zapadały się kopyta. Część koni nie posiada paszportów.

Odebrane konie zostaną dziś zdiagnozowane i będą leczone. Mamy nadzieję, że uda się im przywrócić, przynajmniej częściową, sprawność.  Właściciel został zobowiązany do poprawy warunków bytowania pozostałych zwierząt. Skierujemy również wniosek do prokuratury o ukaranie z powodu złamania Ustawy o Ochronie Zwierząt. Kiedy pojawią się nowe informacje, będziemy na bieżąco o nich informować.

Zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie finansowe. Pieniądze można wpłacać na konto BANK PKO BP  22 1020 3408 0000 4902 0174 2246 z dopiskiem „Konie Konstantynów”.