Nielegalny handel zwierzętami

18 lipca 2010 Straż Miejska z Łodzi wraz z przedstawicielami Fundacji Niechciane i Zapomniane – SOS dla Zwierząt dokonała interwencji w okolicach giełdy samochodowej na ul. Puszkina. Jest to miejsce znane z nielegalnego handlu zwierzętami, głównie psami.

W wyniki interwencji Straż Miejska wystawiła 5 mandatów karnych a w jednym wypadku sprawa została skierowana do sądu, wobec odmowy przyjęcia mandatu.

Interwencja była wynikiem porozumienia, jakie zawarły łódzkie organizacje pro zwierzęce z Urzędem Miasta oraz Strażą Miejską. Na spotkaniach w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska podjęto decyzję o cyklicznym podejmowaniu interwencji w miejscach, w których odbywa się nielegalny handel zwierzętami. Przedstawiciele m. in. Fundacji Niechciane i Zapomniane – SOS dla Zwierząt, Straży dla Zwierząt oraz Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zadeklarowali chęć udziału w takich kontrolach, które będą się odbywały w każdy weekend pod giełdą samochodową, na Bałuckim Rynku i w innych miejscach nielegalnego handlu zwierzętami.

Masowy handel psami pseudo-rasowymi jest jednym z głównych czynników wpływających na zwiększanie się bezdomności zwierząt. Wiele niesprzedanych szczeniąt jest zostawianych na ulicy bądź podrzucanych do schroniska dla zwierząt, wiele zakupionych pod wpływem emocji jest porzucanych przez nowych właścicieli. Należy pamiętać, że zakup psa bez rodowodu może okazać się dużym problemem. Znamy przypadki, kiedy szczenię kupione jako york wyrasta na kudłatego, średniej wielkości psiaka, mało podobnego do yorka. Psy w pseudohodowlach zwykle nie są szczepione, odrobaczane czy leczone, co podwyższa ryzyko poważnych chorób czy nawet śmierci psa w kilka tygodni po jego zakupie. Kupując szczeniaka za 200-300 zł przykładamy również rękę do cierpienia jego rodziców – suki w pseudohodowlach często rodzą po 2 mioty rocznie, a kiedy już się do tego nie nadają, są zabijane bądź wyrzucane. Dla tego przed nabyciem psa warto się zastanowić nad adopcją ze schroniska czy organizacji zajmującej się pomocą zwierzętom. Jeżeli zależy nam na szczenięciu konkretnej rasy, warto zwrócić się do profesjonalnej hodowli, która nie prowadzi sprzedaży na ulicy.