Wolontariat stacjonarny

Wolontariat stacjonarny to nic innego, jak opieka nad zwierzętami przebywającymi w Ośrodku Adopcyjnym, a także wszelkie prace porządkowo-remontowe. Musimy nabrać do Was zaufania, zaznajomić Was ze specyfiką naszej pracy. Dajcie się nam poznać, pokażcie w czym jesteście dobrzy i w czym chcecie się spełniać, a my przeszkolimy Was do pracy w fundacji i Ośrodku Adopcyjnym. Nie jest łatwo, ale fundacyjne pyszczki i ryjki wynagrodzą Wam każdy trud!

Dlaczego warto być wolontariuszem? Na to pytanie odpowie wam ZUZIA KUROWSKA, która jest z nami od początku istnienia Ośrodka Adopcyjnego.

Pierwszy dzień w fundacyjnym ośrodku krył za sobą wiele pytań i wątpliwości. Czy dam radę? Czy to zajęcie dla mnie? Będę mile widziana jako osoba niepełnoletnia?

Na szczęście obawy zniknęły kiedy po przekroczeniu bramy przywitały mnie uśmiechnięte twarze i merdające ogony. Nie było czasu do stracenia-do pomocy liczy się każda para rąk.

Moją „pracę” zaczęłam od oczyszczania trawnika z tego, co leżeć na nim nie powinno. To zajęcie nie należało do najprzyjemniejszych, ale widok czystego gruntu wynagradzał cały trud. Czas umilały urocze, kudłate mordki, które na widok człowieka szalały z radości. Wystarczy spojrzeć w ich oczy-kryją w sobie tak wiele…Nadzieję na lepsze jutro, miłość, cierpienie…W takiej chwili zapominam o wszelkich niedogodnościach, nie ma miejsca na narzekanie.

Oczywiście praca wolontariusza nie polega jedynie na sprzątaniu trawników. Trzeba pamiętać, że żołądki same się nie napełnią. Każdy pyszczek z niecierpliwością czeka na pełną miskę. W końcu pełny brzuszek gwarancją dobrego humoru.

Boksy też trzeba odpowiednio oporządzić –słoma musi być zawsze sucha a podłoga czysta.

Każdy zasługuje na poczucie bezpieczeństwa-mordki należy regularnie doglądać i pielęgnować. Nie ma mowy o kołtunach w psim futerku ani innych zaniedbaniach.

L1000031

Wszystkie noski będą dozgonnie wdzięczne, za choćby jeden spacer-smycz w dłoń i łapa w nogę, przed siebie! Niby tak niewiele, ale choćby jedno wyjście spoza czterech ścian, to jedno spełnione marzenie.

I chyba najważniejszą sprawą, o której nie wolno zapomnieć będąc wolontariuszem, jest MIŁOŚĆ. Tak naprawdę to ona napędza wszystkich do pracy. Bez niej pomaganie nie miałoby sensu. Miłość czeka w każdym ogoniastym serduszku, wystarczy ją tylko przyjąć…

Na co czekasz? Wkładaj kalosze, coś do zniszczenia i w drogę!

Satysfakcja gwarantowana.

Kim jest i co robi wolontariusz stacjonarny?
ma więcej niż 18 lat
– podpisuje z nami porozumienie o wolontariacie
– przestrzega Regulaminu Ośrodka Adopcyjnego FNiZ
– regularnie pojawia się w Ośrodku, a swoje obowiązki wykonuje rzetelnie i odpowiedzialnie
– otrzymuje specjalne przeszkolenie w zakresie opieki nad zwierzętami i zachowania na terenie Ośrodka
– wychodzi na spacery, bawi się z psami
– pielęgnuje zwierzaki: wyczesuje, głaszcze, a także dopilnowuje, by były bezpieczne i nic złego im się nie stało
– poznaje zwierzaki i pomaga nam w zapewnieniu im najlepszych warunków oraz przygotowaniu do adopcji
– powiadamia o wszelkich niepokojących sygnałach związanych z zachowaniem lub stanem zdrowia zwierząt
– sprząta boksy i pomieszczenia, gdzie są zwierzaki: wyrzuca odchody, myje boksy, sprząta kuwety kotom, wynosi mokrą słomę z chlewiku
– dba o czystość i porządek na terenie Ośrodka: zamiata, zmywa podłogi, sprząta po sobie w kuchni
– jeśli jest mobilny, pomaga w transportach zwierząt
– może brać udział w akcjach przeprowadzanych przez Fundację oraz pomagać przy adopcjach
– jest wsparciem dla nas oraz dla naszych podopiecznych, zawsze można na niego liczyć
– dba o dobre imię Fundacji i kreuje jej najlepszy wizerunek

image008

Wolontariuszom stacjonarnym gwarantujemy dużo pracy, która przynosi ogromną satysfakcję. Doznania związane z opieką nad zwierzętami skrzywdzonymi i nabierającymi na nowo zaufania nie są porównywalne z żadnym innym uczuciem na świecie. Jesteśmy zgraną ekipą i poszukujemy osób, z którymi przyjemnie będzie się współpracowało. Jesteśmy też otwarci na Wasze pomysły i z przyjemnością je zrealizujemy te, których celem będzie pomoc zwierzętom.

image015

Wolontariusz stacjonarny podpisuje z Fundacją porozumienie o wolontariacie.

Chcesz wiedzieć więcej? Masz jakieś pytania? Nie możesz doczekać się pierwszej wizyty w Ośrodku? Napisz do nas: wolontariat@fniz.pl

wolo

***

Z powodu pandemii, wolontariat wstrzymany do odwołania 🙁